Založ si blog

Shinrin-yoku – lesná terapia – aký má význam pre naše zdravie ?

Pri mojej poslednej ceste po Japonsku sme navštevovali rôzne pamiatky a chrámy, väčšina z nich bola obklopená veľmi peknými japonskými záhradami alebo lesmi. Boli sme radi, keď sme si mohli sadnúť a trochu oddýchnuť , prípadne sa občerstviť a pozhovárať o zážitkoch z pobytu.

Pripadalo mi zvláštne, že nám ľudia uvoľnili miesto a odišli inde. Až neskôr som sa dozvedela, že miestni obyvatelia v záhradách a lesoch praktikujú umenie Shinrin-yoku, v doslovnom preklade “ lesné kúpanie“.

A my, turisti sme ich našou prítomnosťou rušili.

Názov Shinrin-yoku označuje nasávanie atmosféry lesa počas pokojnej prechádzky. Ide o terapiu, ktorá bola vyvinutá v Japonsku počas 80. rokov 20. storočia a stala sa základným kameňom preventívnej zdravotnej starostlivosti a liečenia v japonskej medicíne. Je to vedecky podložená metóda, potvrdená výskumom. V tom období dochádzalo v mestách k nárastu civilizačných ochorení a jedným z výskumných zámerov bolo zistiť, či by sa zdravie obyvateľov mohlo zlepšiť ich pobytom v prírode.

Pohľad na jednu z troch najkrajších japonských záhrad Koraku-en.

Výsledky prekvapili, lebo sa zistilo, že už po niekoľkých hodinách strávených v lese dochádza u skúmaných ľudí k výraznému poklesu hladiny stresových hormónov, stúpa aktivita imunitného systému, aktivizuje sa parasympatický nervový systém ( zodpovedný za znižovanie stresu a relaxáciu). Ľudský imunitný systém reaguje na tzv. fytoncídy, chemické látky, ktoré vylučujú do ovzdušia stromy, kríky a ďalšie rastliny.

Shinrin-joku se odvtedy stalo predmetom ďalšieho výskumu a pre uvedený zdravotný a preventívny význam ako súčasť verejného zdravotníctva v niektorých krajinách.

Lesná terapia má pozitívny vplyv na ľudské zdravie a čím častejšie budú ľudia v prírode, tým budú menej chorí, budú šťastnejší a v pohode.

Rozkvitnutá záhrada obklopujúca Cisársky palác v Tokiu.

Vplyv stigmy obezity na zdravie dospievajúcich

30.11.2022

Život s obezitou v dospievaní je spojený s vysokou mierou depresie, úzkosti a nízkej sebaúcty. S tým súvisí aj väčší počet pokusov o chudnutie, väčšie kolísanie hmotnosti a pocity bezmocnosti. V porovnaní s obezitou u dospelých v neskoršom veku je spojená aj s vyšším BMI a veľkým rizikom cukrovky 2. typu; je potrebné konať včas. Na rozdiel od mnohých iných [...]

Nové Usmernenia pre liečbu obezity v Írsku

05.11.2022

V októbri 2022 boli vydané v Írsku nové Usmernenia pre liečbu obezity, ktoré sa prednostne zameriavajú na zdravie a kvalitu života. Tieto liečebné Usmernenia inovatívnym spôsobom definujú starostlivosť v obezite, spolu s podporou lekárov, skupín pacientov a HSE (Health and Safety Executive). Asociácia pre štúdium obezity na Írskom ostrove (ASOI) uverejnila nové Írske [...]

Hlas mladých v obezite

04.11.2022

V októbri začala medzinárodná kampaň “ Hlas mladých v obezite “ , ktorej cielom je zvýšenie povedomia celej spoločnosti o problematike obezity, s ktorou sa stretáva naša mládež, ich rodičia , opatrovatelia a zdravotnícki pracovníci. Táto kampaň je iniciatívou pacientskej organizácie Európska koalícia ľudí žijúcich s obezitou ( ECPO), kuk ktorej sa pripája aj [...]

kolóna

600 kamiónov. Kolóna na Ukrajinu má takmer 17 kilometrov. Cez Maďarsko je to ešte horšie

02.12.2023 15:06

Maďarsko obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu.

slávnostný snem SMER jazdiareň fico

Dvojnásobné ceny plynu? ÚRSO pripravil Smeru „darček“. Jurisa zaškrtím vlastnými rukami, hovorí Fico

02.12.2023 13:23, aktualizované: 13:46

„Nebudeme siahať na dosiahnutý sociálny štandard,“ skonštatoval Fico. Na mysli mal vianočný, rodičovský či trinásty dôchodok.

COP28 Harrisová

Vyše 110 krajín strojnásobí kapacitu obnoviteľnej energie, USA prispejú do fondu tromi miliardami

02.12.2023 12:53, aktualizované: 15:30

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

SaS kritizuje Šutaja Eštoka za predĺženie kontrol Poľskom, ten to nekomentuje

02.12.2023 12:41

Minister sa ukazuje ako neschopný minister nielen na Slovensku, ale aj v očiach našich susedov, uviedol Richard Sulík.

Hanka

Vaše zdravie závisí len od Vás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 13414x
Priemerná čítanosť článkov: 1118x

Autor blogu

Kategórie