Založ si blog

Stigma obezity v médiách

Médiá sú dôležitým a vplyvným zdrojom informácií o nadváhe a obezite. Spôsob, akým médiá zobrazujú, opisujú a informujú verejnosť o obezite, jej príčinách a následkoch hlboko formuje chápanie verejnosti a postoje k tomuto dôležitému zdravotnému problému, ktorý sa dotýkajú nielen jednotlivca, ale celej spoločnosti.

Podľa Ruddovho Centra pre potravinovú politiku a obezitu sú jedinci s vyššou hmotnosťou a obezitou často negatívne a hanlivo zobrazovaní v médiách, a tým sa u nich zvyšuje stigma, zaujatosť a diskriminácia. Stigmatizujúce skúsenosti , s ktorými sa ľudia s obezitou bežne stretávajú na pracoviskách, v zdravotníckych zariadeniach, pri štúdiu, v škole a dalších prostrediach, môžu narušiť ich emocionálnu pohodu, čo vedie k depresii, úzkosti, nízkej sebaúcte a k nezdravému správaniu. Stigma hmotnosti a obezity preto predstavuje významné dôsledky pre ich emocionálne a fyzické zdravie.

Ruddovo centrum pre potravinovú politiku a obezitu vypracovalo “ Odporúčania pre mediálne zobrazovanie ľudí s obezitou „, ktoré sa vzťahujú na všetky druhy médií ( tlačová a rozhlasová žurnalistika, zábavná televízia a film, internetové médiá a reklama) a ich cieľom je zabezpečiť, aby novinári vo svojich správach zobrazovali ľudí s nadhmotnosťou spravodlivo a presne.

Odporúča vyhýbať sa stereotypom a rešpektovať rozmanitosť , používať vhodný jazyk a terminológiu. Nepoužívať fotografie a videá ľudí žijúcich s obezitou bez izolovaných častí tela, hlavy, končatín, pri jedení nezdravého jedla.

Vyzýva, aby sa médiá oboznámili so zložitými príčinami obezity, včítane enviromentálnych, biologických, genetických, ekonomických, sociálnych a individuálnych faktorov , ako aj so súčasnými vedeckými poznatkami o liečbe obezity a chudnutí. Príčiny riešenia obezity sú zložité a je potrebné podávať vyvážené informácie primerane a presne prezentované.

Aj v Európe sa stigmatizujúce obrázky ľudí s obezitou široko používajú v médiách. To podporuje spoločenskú vieru, že ľudia s obezitou majú chorobu životného štýlu a sú leniví, nedbalí alebo nemajú žiadnu vôľu.

Preto sa rozhodlo ECPO EASO vytvoriť Image banku fotografií ľudí s obezitou, do ktorej boli vybraní aj naši členovia. Z vyše 1000 fotografií a 100 modeliek a modelov z 10 krajín Európy bolo vyhodnotených 250 záberov, ktoré sú voľne k dispozícii a použiteľné pre redaktorov v novinách a časopisoch. Sú to profesionálne urobené fotografie, ktoré môžu média použiť miesto stigmatizujúcich obrázkov.

Vytvorením národnej a zjednotenej Európskej obrazovej banky ľudí žijúcich s obezitou vytvárame pohľad pacienta na to, aké to je v skutočnosti žiť s obezitou. Spolupráca pacientských organizácií v celej Európe má za cieľ pomôcť zmeniť postoje ľudí a spoločne sa zasadzovať za pochopenie a uznanie obezity ako chronického ochorenia, jej prevenciu a vzdelávanie .

Viacej informácií : www.sklon.sk, www.eurobesity.org

#ECPOmedia2021

Smernice WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní

28.03.2022

V roku 2020 vydala Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) po 10 rokoch Smernice o fyzickej aktivite a sedavom správaní, ktoré poskytujú odporúčania založené na dôkazoch v oblasti verejného zdravia pre celú populáciu , to znamená pre deti, dospievajúcich, dospelých , starších dospelých, tehotné ženy a po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo [...]

Shinrin-yoku – lesná terapia – aký má význam pre naše zdravie ?

26.03.2022

Pri mojej poslednej ceste po Japonsku sme navštevovali rôzne pamiatky a chrámy, väčšina z nich bola obklopená veľmi peknými japonskými záhradami alebo lesmi. Boli sme radi, keď sme si mohli sadnúť a trochu oddýchnuť , prípadne sa občerstviť a pozhovárať o zážitkoch z pobytu. Pripadalo mi zvláštne, že nám ľudia uvoľnili miesto a odišli inde. Až neskôr som sa [...]

Nestigmatizujme ľudí s obezitou

21.03.2022

Obezita ako chronické ochorenie je považovaná za celosvetový zdravotný problém a snahy o jej prevenciu a liečbu by mali byť dôležitým predmetom záujmu politiky štátu a verejného zdravia. Obezitou celosvetovo podľa údajov WHO trpí vyše 1 miliarda ľudí ( 650 miliónov dospelých, 350 miliónov dospievajúcich a 39 miliónov detí ). Na rozdiel od mnohých ďalších ochorení [...]

náboje, zbraň, poprava

Po streľbe v Malmö sú dvaja zranení, zadržali tínedžera

19.08.2022 20:50

Dvaja ľudia utrpeli v piatok zranenia po streľbe v nákupnom centre Emporia v juhošvédskom meste Malmö.

Igor Matovič

Rokovanie o platoch lekárov sa vyostrilo: Na Matovičovu ponuku reagujú 3500 výpoveďami

19.08.2022 17:10, aktualizované: 18:54

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský po ukončení rokovaní na Úrade vlády vyhlásil, že iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje.

Vatikán / Socha /

Klimatickí aktivisti sa prilepili k soche Laokoóna vo Vatikánskych múzeách

19.08.2022 16:46

Aktivisti zo skupiny "Ultima Generazione" (Posledná generácia) takto vyjadrili nesúhlas s využívaním fosílnych palív.

Charkov

Deň, keď v Charkove zabili sedemnásť ľudí

19.08.2022 16:27

Hrozný deň, výbuchy, požiare, trosky, spod ktorých sa ľudia nevedia dostať. Pretože sú hluchonemí, nepočujú záchranárov a nereagujú.

Hanka

Vaše zdravie závisí len od Vás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 7227x
Priemerná čítanosť článkov: 803x

Autor blogu

Kategórie

Archív