Založ si blog

Nestigmatizujme ľudí s obezitou

Obezita ako chronické ochorenie je považovaná za celosvetový zdravotný problém a snahy o jej prevenciu a liečbu by mali byť dôležitým predmetom záujmu politiky štátu a verejného zdravia.

Obezitou celosvetovo podľa údajov WHO trpí vyše 1 miliarda ľudí ( 650 miliónov dospelých, 350 miliónov dospievajúcich a 39 miliónov detí ). Na rozdiel od mnohých ďalších ochorení je obezita viditeľná a tento fakt, že nie je v norme, môže mať na človeka s obezitou zásadný vplyv.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k nadváhe a obezite, medzi ktoré patria biologické faktory ( genetika, hormonálna nerovnováha), psychologické faktory ( depresia, stres, ) , sociálne faktory ( vplyv reklamy a médií, nadrozmerné porcie ) a socioekonomické faktory ( úroveň vzdelania, zamestnanosť, kultúrne vplyvy, rodina ).

Stigma je označením vlastností, ktoré odlišujú človeka s obezitou od ostatných ľudí v spoločnosti. Pôvod slova je z gréčtiny, kedy bolo používané ako cajch-znak, vypaľovaný otrokom a ľuďom trpiacim duševnými a inými ochoreniami.

Stigma má veľkú silu a môže znižovať kvalitu človeka s obezitou, vyvinie sa u neho pocit menejcennosti, depresia, vedie k sociálnej izolácii a zhoršuje sabaúctu. Je príčinou diskriminácie, lebo okolie si vytvára predsudky, je predpojaté vôči ľuďom s obezitou. Myslia si o nich, že sú leniví, menej inteligentní a nevedia kontrolovať svoje stravovanie.

Predsudky a negatívne postoje sú veľkým problémom v blízkych vzťahoch, v škole, na pracovisku a v zdravotníctve ( vyhýbanie sa návšteve lekára, odmietanie operácie a liečby, neriešenie zdravotných problémov včas ).

Obmedzenie stigmy obezity, predsudkov a diskriminácie vôči ľuďom s vyššou hmotnosťou je potrebné zamerať na osvetovú prácu v médiách, vo vzdelávaní, podpore a informovanosti o obezite, jej príčinách a následkoch. Je dôležité vytvoriť nestigmatizujúce prostredie v našej spoločnosti včítane zdravotníctva.

Slovné spojenie “ čím chudobnejší , tým obéznejší “ a jeho použitie v kampani na prevenciu obezity považujem za stigmatizujúce. Nielen tým, že vedci odporúčajú nepoužívať slovo “ obézny “ ale “ S OBEZITOU “ ( človek, pacient s obezitou) . Na prvom mieste musí byť vždy človek a nie jeho ochorenie. Pojem chudoba sa spája s životnými pomermi ľudí v rozvojových krajinách a označuje situáciu, ktorá nezaisťuje človeku základné podmienky pre existenciu dôstojného života a jeho ľudské potreby.

Nemyslím si, že na Slovensku je taká situácia. Zvyšovanie počtu ľudí s vyššou váhou by som skôr zdôvodnila tým, že u nás nie je obezita uznaná ako chronické ochorenie, nemáme vytvorený dlhodobý systém vzdelávania zdravotníkov v obezite a jej prevencii ( ani lekársku špecializáciu v obezite ), chýbajú kampane na prevenciu nadváhy a obezity dospelých.

Úlohou a cieľom nášho OZ SKLON je pomáhať zvyšovať vzdelávanie o prevencii nadváhy a obezity a informovať našich občanov o zdravom životnom štýle ako možnom nástroji zmeny v živote.

Viac na www.sklon.sk.

Smernice WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní

28.03.2022

V roku 2020 vydala Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) po 10 rokoch Smernice o fyzickej aktivite a sedavom správaní, ktoré poskytujú odporúčania založené na dôkazoch v oblasti verejného zdravia pre celú populáciu , to znamená pre deti, dospievajúcich, dospelých , starších dospelých, tehotné ženy a po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo [...]

Shinrin-yoku – lesná terapia – aký má význam pre naše zdravie ?

26.03.2022

Pri mojej poslednej ceste po Japonsku sme navštevovali rôzne pamiatky a chrámy, väčšina z nich bola obklopená veľmi peknými japonskými záhradami alebo lesmi. Boli sme radi, keď sme si mohli sadnúť a trochu oddýchnuť , prípadne sa občerstviť a pozhovárať o zážitkoch z pobytu. Pripadalo mi zvláštne, že nám ľudia uvoľnili miesto a odišli inde. Až neskôr som sa [...]

Stigma obezity v médiách

24.03.2022

Médiá sú dôležitým a vplyvným zdrojom informácií o nadváhe a obezite. Spôsob, akým médiá zobrazujú, opisujú a informujú verejnosť o obezite, jej príčinách a následkoch hlboko formuje chápanie verejnosti a postoje k tomuto dôležitému zdravotnému problému, ktorý sa dotýkajú nielen jednotlivca, ale celej spoločnosti. Podľa Ruddovho Centra pre potravinovú politiku a [...]

Guantanámo

Afganec sa z Guantanáma dostal po 15 rokoch. Taliban chce dostať von ďalšieho

26.06.2022 06:00

Afganec prepustený po 15 rokoch väznenia na americkej základni Guantánamo na Kube sa v sobotu vrátil domov, kde ho privítali ako hrdinu.

pád, sucho

Miláno pre sucho vypína fontány. Šetrite vodou, odkázalo občanom

25.06.2022 22:11

V Taliansku sa podľa odhadov 42 percent pitnej vody stráca v dôsledku starých a zle udržiavaných potrubí.

Drevo

Cena dreva v Česku stúpla trojnásobne, ľudia sa zásobujú aj na desať zím

25.06.2022 21:30

Ešte v roku 2019 bola priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli ho dávať do medziskladov.

Igor Matovič / Richard Sulík /

Matovič vyzýva na odpustenie. Sulík: Mám veľkú trpezlivosť, ale...

25.06.2022 20:55

Len od nedele do stredy SaS urobila 365 útokov voči OĽaNO, vypočítal Matovič.

Hanka

Vaše zdravie závisí len od Vás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 6271x
Priemerná čítanosť článkov: 697x

Autor blogu

Kategórie

Archív