Založ si blog

Pokyny EASO na pohybové cvičenie pre zdravotníckych odborníkov

Okrem Pokynov pre pacientov na pohybové cvičenie ( o ktorých som písala v predchádzajúcom blogu ) vypracovali odborníci expertnej skupiny Európskej asociácie pre výskum obezity ( EASO ) aj praktické odporúčania pre manažment nadváhy a obezity pre zdravotníckych odborníkov. Sprievodca je aj v tomto prípade veľmi edukatívny a môže slúžiť ako výborná pomôcka pre všetkých, ktorí sa chcú zamerať na zlepšenie životného štýlu a prevenciu obezity.

Odporúčania EASO sú založené na dôkazoch o rôznej sile, prípadne odbornom stanovisku, ktoré môže zdravotnícky odborník zdôrazniť pacientovi. Je dôležité pomôcť vytýčiť cieľ, to znamená či chce zlepšiť svoje kardiometabolické zdravie, zlepšiť zloženie tela, zvýšiť fyzickú zdatnosť, zlepšiť stravovacie správanie a kvalitu života alebo optimalizáciu prínosu bariatrickej chirurgie. Súčasne je potrebné vysvetliť pacientovi prínosy pre jeho zdravie a podať praktické informácie, týkajúce sa fyzickej aktivity, ktoré by mali byť súčasťou poradenstva.

Tieto odporúčania majú veľký význam pre ľudí s nadváhou a obezitou v celej Európe, lebo zdôrazňujú pozitívnu hodnotu pohybovej aktivity , ktorá by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou komplexného prístupu v manažmente obezity a nadváhy a súčasnej aj v jej prevencii.

Pokyny boli preložené z www.easo.org a sú súčasťou našich aktivít k Svetovému dňu obezity ( WOD Europe 2022 ). Viac na www.sklon.sk.

Smernice WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní

28.03.2022

V roku 2020 vydala Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) po 10 rokoch Smernice o fyzickej aktivite a sedavom správaní, ktoré poskytujú odporúčania založené na dôkazoch v oblasti verejného zdravia pre celú populáciu , to znamená pre deti, dospievajúcich, dospelých , starších dospelých, tehotné ženy a po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo [...]

Shinrin-yoku – lesná terapia – aký má význam pre naše zdravie ?

26.03.2022

Pri mojej poslednej ceste po Japonsku sme navštevovali rôzne pamiatky a chrámy, väčšina z nich bola obklopená veľmi peknými japonskými záhradami alebo lesmi. Boli sme radi, keď sme si mohli sadnúť a trochu oddýchnuť , prípadne sa občerstviť a pozhovárať o zážitkoch z pobytu. Pripadalo mi zvláštne, že nám ľudia uvoľnili miesto a odišli inde. Až neskôr som sa [...]

Stigma obezity v médiách

24.03.2022

Médiá sú dôležitým a vplyvným zdrojom informácií o nadváhe a obezite. Spôsob, akým médiá zobrazujú, opisujú a informujú verejnosť o obezite, jej príčinách a následkoch hlboko formuje chápanie verejnosti a postoje k tomuto dôležitému zdravotnému problému, ktorý sa dotýkajú nielen jednotlivca, ale celej spoločnosti. Podľa Ruddovho Centra pre potravinovú politiku a [...]

Guantanámo

Afganec sa z Guantanáma dostal po 15 rokoch. Taliban chce dostať von ďalšieho

26.06.2022 06:00

Afganec prepustený po 15 rokoch väznenia na americkej základni Guantánamo na Kube sa v sobotu vrátil domov, kde ho privítali ako hrdinu.

pád, sucho

Miláno pre sucho vypína fontány. Šetrite vodou, odkázalo občanom

25.06.2022 22:11

V Taliansku sa podľa odhadov 42 percent pitnej vody stráca v dôsledku starých a zle udržiavaných potrubí.

Drevo

Cena dreva v Česku stúpla trojnásobne, ľudia sa zásobujú aj na desať zím

25.06.2022 21:30

Ešte v roku 2019 bola priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli ho dávať do medziskladov.

Igor Matovič / Richard Sulík /

Matovič vyzýva na odpustenie. Sulík: Mám veľkú trpezlivosť, ale...

25.06.2022 20:55

Len od nedele do stredy SaS urobila 365 útokov voči OĽaNO, vypočítal Matovič.

Hanka

Vaše zdravie závisí len od Vás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 6270x
Priemerná čítanosť článkov: 697x

Autor blogu

Kategórie

Archív