Založ si blog

Nové odporúčania EASO pre fyzickú aktivitu dospelých

V minulom roku boli uverejnené nové Odporúčania pre pohybový tréning pri zvládaní nadváhy a obezity dospelých Európskej asociácie pre výskum obezity ( EASO).

Syntézu dôkazov a odporúčaní vypracovala pracovná skupina EASO pod vedením profesora Jean-Michela Opperta a bol uverejnený v Obesity Reviews. Poskytuje vedecké dôkazy o zdravotných výhodách cvičenia pre ľudí žijúcich s obezitou a nadváhou. Súčasťou materiálu je infografika – Sprievodca pre zdravotníckych pracovníkov a Sprievodca pre pacientov. Fyzická aktivita a cvičenie sú veľmi dôležité pri zvládaní nadváhy a obezity. Odporúčania v manažmente nadváhy a obezity majú rôzne témy a sú zamerané na účinky pohybového tréningu na kardio-metabolické zdravie, fyzickú kondíciu, chuť do jedla, stravovacie návyky, vplyv na pečeňový tuk a ďalšie.

Cvičebný tréning aeróbny a odporový alebo ich kombinácia uľahčuje lepšiu reguláciu glukózy a poskytuje množstvo ďalších fyzických a psychosociálnych zdravotných výhod. Fyzická aktivita a cvičenie podľa profesora Opperta tvoria kľúčový “ pilier“ pri zvládaní nadváhy a obezity.

Nové odporúčania majú veľký význam nielen pre spolupracujúce centrá EASO pre manažment obezity, ale aj pre praktických lekárov a zdravotníckych pracovníkov v celej Európe pri podpore tréningu a cvičenia založeného na dôkazoch.

Infografiku – Sprievodcu EASO sme preložili a vytlačili k Svetovému dňu obezity Europe 2022 ( WOD ) a súčasne ako zdroj informácií pre naše eventy pohybových aktivít Nordic walking PROTI obezite, Kilometre PROTI obezite a tiež pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o pohyb a jeho prínos pre naše zdravie. Viac na www.sklon.sk.

Smernice WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní

28.03.2022

V roku 2020 vydala Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) po 10 rokoch Smernice o fyzickej aktivite a sedavom správaní, ktoré poskytujú odporúčania založené na dôkazoch v oblasti verejného zdravia pre celú populáciu , to znamená pre deti, dospievajúcich, dospelých , starších dospelých, tehotné ženy a po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo [...]

Shinrin-yoku – lesná terapia – aký má význam pre naše zdravie ?

26.03.2022

Pri mojej poslednej ceste po Japonsku sme navštevovali rôzne pamiatky a chrámy, väčšina z nich bola obklopená veľmi peknými japonskými záhradami alebo lesmi. Boli sme radi, keď sme si mohli sadnúť a trochu oddýchnuť , prípadne sa občerstviť a pozhovárať o zážitkoch z pobytu. Pripadalo mi zvláštne, že nám ľudia uvoľnili miesto a odišli inde. Až neskôr som sa [...]

Stigma obezity v médiách

24.03.2022

Médiá sú dôležitým a vplyvným zdrojom informácií o nadváhe a obezite. Spôsob, akým médiá zobrazujú, opisujú a informujú verejnosť o obezite, jej príčinách a následkoch hlboko formuje chápanie verejnosti a postoje k tomuto dôležitému zdravotnému problému, ktorý sa dotýkajú nielen jednotlivca, ale celej spoločnosti. Podľa Ruddovho Centra pre potravinovú politiku a [...]

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: V Kyjeve sa ozvali výbuchy, bude hlavné mesto opäť cieľom?

26.06.2022 06:45

V hlavom meste Ukrajiny opäť zaznamenali výbuchy. Ak Rusko ovládne Donbas, pohne sa ďalej? Podľa Zelenského si Ukrajina všetky dobyté územia vezme späť.

opičie kiahne

WHO nevyhlási stav núdze pre opičie kiahne, treba ich však monitorovať

26.06.2022 06:36

Núdzový výbor WHO uviedol, že mnohé aspekty prudko sa šíriacej nákazy sú "nezvyčajné" a priznal, že opičie kiahne boli roky zanedbávané.

Guantanámo

Afganec sa z Guantanáma dostal po 15 rokoch. Taliban chce dostať von ďalšieho

26.06.2022 06:00

Afganec prepustený po 15 rokoch väznenia na americkej základni Guantánamo na Kube sa v sobotu vrátil domov, kde ho privítali ako hrdinu.

pád, sucho

Miláno pre sucho vypína fontány. Šetrite vodou, odkázalo občanom

25.06.2022 22:11

V Taliansku sa podľa odhadov 42 percent pitnej vody stráca v dôsledku starých a zle udržiavaných potrubí.

Hanka

Vaše zdravie závisí len od Vás

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 6274x
Priemerná čítanosť článkov: 697x

Autor blogu

Kategórie

Archív