Život s obezitou v dospievaní je spojený s vysokou mierou depresie, úzkosti a nízkej sebaúcty. S tým súvisí aj väčší počet pokusov o chudnutie, väčšie kolísanie hmotnosti a pocity bezmocnosti.
V porovnaní s obezitou u dospelých v neskoršom veku je spojená aj s vyšším BMI a veľkým rizikom cukrovky 2. typu; je potrebné konať včas.
Na rozdiel od mnohých iných ochorení obezita je viditeľná a ľudia pri stretnutí s takým človekom na prvý pohľad vidia, že nie je v “ norme „. To môže viesť k predsudkom, že je zodpovedný za svoje zdravie a v prípade, že by sa “ viacej hýbal a menej jedol “ , získal by normálnu hmotnosť.
Obezita je komplexné ochorenie a takéto zjednodušenie nie je správne. Obezita má rôzne príčiny, medzi ktorí patrí genetické, behaviorálne, biopsychosociálne a enviromentálne faktory. V súčasnej dobe ale veľa pacientov a odborníkov v zdravotníctve obezitu za ochorenie nepovažuje , čo môže ovplyvňovať názory na obezitu a môže brzdiť ľudí s obezitou a nadváhou v zapojení do procesu zmeny.
Obojsmerný vzťah medzi obezitou a depresiou sa stáva zjavným od veku 7 rokov a stáva sa silnejším, keď deti prechádzajú pubertou. Nedávne globálne dáta ukazujú, že vysoké úrovne horšieho duševného zdravia a sebaúcty sú spojené najmä so zvyšujúcim sa vekom, ženským pohlavím a vyššou klasifikáciou BMI.
Mnoho dospievajúcich, ktorí žijú s obezitou verí, že ich riadenie hmotnosti je výlučne ich vlastnou zodpovednosťou, a využívajú sociálne médiá a YouTube ako primárne zdroje informácií o riadení hmotnosti a obezite. Tieto zdroje často ponúkajú nedosiahnuteľné ciele a iluzórne rýchle riešenia, ktoré len prispievajú k negatívnym dopadom na sebaúctu prostredníctvom pocitov zlyhania, keďže dospievajúci nedokážu úspešne zvládnuť svoju váhu.
Zdravotnícki pracovníci často predpokladajú, že hlavnými motivátormi riadenia hmotnosti pre ľudí žijúcich s obezitou je vzhľad a zvýšená popularita. Tento pohľad je povrchný a problematický. Primárnymi motivátormi pre dospievajúcich je mať lepšiu kondíciu, sú nespokojní so súčasnou hmotnosťou a chcú byť sebavedomejší / zlepšiť si sebaúctu.
Uznanie tohto a širších problémov v oblasti duševného zdravia pre mladých žijúcich s obezitou je nevyhnutné na začatie primeranej starostlivosti a ich podporu.
Preto je potrebné vyrovnať sa s prevládajúcou stigmou obezity vzdelávaním a rozširovaním kompetencií v zdravotníctve a sociálnej sfére, aktívnou podporou duševného zdravia v spoločnosti a odstraňovaním stigmatizácie a diskriminácie ľudí žijúcich s obezitou, včítane detí a mladistvých .
–
Celá debata | RSS tejto debaty