V roku 2020 vydala Svetová zdravotnícka organizácia ( WHO ) po 10 rokoch Smernice o fyzickej aktivite a sedavom správaní, ktoré poskytujú odporúčania založené na dôkazoch v oblasti verejného zdravia pre celú populáciu , to znamená pre deti, dospievajúcich, dospelých , starších dospelých, tehotné ženy a po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo postihnutím.
Uvedené Smernice boli vypracované v súlade s protokolmi WHO a skupina expertov preskúmala dôkazy na posúdenie vzťahov medzi fyzickou aktivitou a sedavým správaním pre dohodnutý súbor zdravotných výsledkov a skupín obyvateľstva.
Smernice obsahujú niekoľko kľúčových faktov, medzi ktoré patrí, že fyzická aktivita má významné zdravotné výhody pre srdce, telo a myseľ, prispieva k prevencii a zvládaniu neprenosných chorôb, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, rakovina a cukrovka, znižuje príznaky depresie a úzkosti, zlepšuje myslenie, učenie a úsudok, zabezpečuje zdravý rast a vývoj u mladých ľudí a zlepšuje celkovú pohodu.
Na celom svete odporúčané úrovne fyzickej aktivity nespľňa 1 zo 4 dospelých. V prípade, že by sme boli aktívnejší, predišlo by sa až 5 miliónom úmrtí ročne.
Smernice vysvetľujú pojem fyzickej aktivity ( akýkoľvek telesný pohyb produkovaný kostrovým svalstvom, ktorý vyžaduje výdaj energie ) a vzťahujú sa na akýkoľvek pohyb. Ďalej objasňujú detailne, aké množstvo fyzickej aktivity je odporúčané pre jednotlivé vekové kategórie a skupiny populácie a uvádzajú zdravotné riziká sedavého správania.
Podľa Smerníc všetci dospelí mali týždenne absolvovať 150 – 300 minút strednej intenzity alebo 75 – 150 minút intenzívnej fyzickej aktivity alebo obdobnú ekvivalentnú kombináciu aeróbnej fyzickej aktivity strednej intenzity a vysokej intenzity.
Deťom a dospievajúcim poskytuje priemerná aeróbna fyzická aktivita strednej až intenzívnej intenzity 60 minút denne v priebehu týždňa zdravotné výhody. Je odporúčaná pravidelná aktivita na posilňovanie svalov pre všetky vekové skupiny a zníženie sedavého správania vo všetkých vekových skupinách.
Sú potvrdené správy, že určitá fyzická aktivita je lepšia ako žiadna, že zvýšená fyzická aktivita je dôležitá na dosiahnutie optimálnych zdravotných výsledkov a sú poskytnuté nové odporúčanie na zníženie sedavého správania.
Nové Smernice WHO zdôrazňujú dôležitosť pravidelného vykonávania aeróbnych aktivít a cvičení na posilnenie svalov a po prvýkrát existujú špecifické odporúčania pre určité skupiny obyvateľstva vrátane tehotných žien a žien po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami alebo postihnutím.
Pre zvýšenie fyzickej aktivity musia krajiny prijať opatrenia, aby každému poskytli viac príležitostí na zvýšenie fyzickej aktivity. Je potrebné spoločné úsilie, na národnej a miestnej úrovni, v rôznych sektoroch a disciplínach na implementáciu politiky a riešenia vhodné pre kultúrne a sociálne prostredie jednotlivých štátov na podporu, umožnenie a povzbudenie fyzickej aktivity.
Tieto usmernenia by sa mali použiť na informovanie pre národné zdravotné politiky v súlade s Globálnym akčným plánom WHO o fyzickej aktivite na roky 2018 – 2030 a posilniť systémy dohľadu, ktoré sledujú pokrok smerom k národným a globálnym cieľom.
Zdroj : www.who.int
Ludom sa nechce hýbat. Ešte aj všelijake... ...
Celá debata | RSS tejto debaty